גינה מזמינה ציפורים

גינה מזמינה ציפורים

גינה מזמינה ציפורים מבטאת את רצוננו לשלב ביטויים נוספים של טבע בגינה הביתית.

ציפורים מכניסות תנועה וקולות של טבע לנוף הגינה. להתעורר בבוקר יחד עם זוג צופיות הממלא את הגינה בשירה או לצפות בלהקת דרורים התרים אחרי מזון ומעצימים את חווית הבלוי בגינה.

גינה מזמינה ציפורים היא למעשה יצירת בית גידול המספק לציפורים את צורכיהם הקיומיים; כאשר המטרה היא יצירה של נוף ידידותי לציפורים שימלא את כל הצרכים הבסיסיים שלהם הכוללים מים לשתייה, מזון ומקומות למסתור וקינון.

גינת ציפורים – צופית
גינת ציפורים - צופית נחה על עלה

עיצוב גינה מזמינה ציפורים כבית גידול

עיצוב גינה המזמינה ציפורים היא למעשה תכנון בית גידול לציפורים – אספקת הצרכים להם זקוקים הציפורים.  שלוש מרכיבים בסיסיים ששילובן ביחס ובמיקום הנכון ייצור בית גידול לציפורים:

  • אספקת מים שוטפת
  • שתילת צמחייה המספקת מזון
  • הגנה מפני אויבים.

אספקת מים קבועה

מים הוא מצרך קיומי עבור ציפורים. בריכת נוי או קערת מים המתמלאת בתדירות קבועה במים נקיים (ללא דשן) תמשוך את ציפורי השיר לגינה לשתות ולהתרחץ בה.

ככל שהציפורים מרגישות בטוחות יותר הן ישהו בגינה יותר זמן לשתייה ולרחצה ולנו חווית הצפייה בהן תגדל.

אספקת מים - ציפורים שותים בקערת מים
אספקת מים - צוצלת ודרורים שותים ומתרחצים בקערת מים

חשוב למקם את קערת המים במקום שאפשר לצפות בציפורים השותים ומתרחצים בה אם מתוך הבית ואם בפינת ישיבה בגינה.

ציפורים חשופים לאויבים כשהם שותים או מתרחצים. אם מקור המים חשוף מדי הם לא ישתמשו בו. על כן את מקור המים רצוי למקם ליד שיחים או עץ מקום שהם יכולים להתקרב או לברוח אם מרגישים מאוימים אבל לא קרוב מדי שלטורפים מקום להתחבא ולתקוף את הציפורים.

מקורות מזון מגוונים

ציפורים בוחרות את התפריט ממגוון משאבים בטבע. מזון הציפורים כולל חרקים, עכבישים, שלשולים; אגוזים וזרעים; צוף פרחים; מוהל העץ ועוד.

בגינה המיועדת למשיכת ציפורים נשתול מיני צמחים שונים אשר יאפשרו למגוון ציפורים ליהנות מצוף הפרחים ומהפירות המבשילים.

הצופית – דיירת מבוקשת לגינה. אז איך למשוך צופיות לגינה? הדרך הבטוחה היא להבטיח שיש לה הרבה מקורות מזון. צופיות נמשכות לצמחים בעלי פריחה אדומה, כתומה וסגולה בעונות שונות הצופית ניזונה בעיקר מצוף פרחים ומחרקים הניזונים גם הם מהצוף

צמחייה ארץ ישראלית לציפורי שיר - בּוּלְבּוּל צְהוֹב-שֵׁת
צמחייה ארץ ישראלית מספקת פירות לבּוּלְבּוּל צְהוֹב-שֵׁת

צמחייה עם פריחה משמעותית מזמינה את הצופיות ש"יבנו" את ביתם אצלנו בגינה וגם תורמת לגינה פורחת בעונות השונות.

מומלץ לשתול מגוון של צמחים בעלי שפע של פריחה, גרעינים ופירות ושונים וכך נמשוך מגוון ציפורים אל הגינה.

שתילת צמחייה עם פירות תמשוך לגינה את הבולבול ושאר הציפורים אוהבי הפירות. רצוי לבחור מגוון צמחים אשר יספקו פירות בעונות שונות ויהוו תחליף כאשר מלאי החרקים מצומצם כמו בסתיו וחורף.

צמחייה מקומית לציפורי בר

ציפורים וצמחים מקומיים נוצרו זה לזה תודות למיליוני שנים של אבולוציה. פירות צבעוניים מאכילים ציפורים והציפורים מחזירים טובה בהפצת זרעי הצמח התומכת במערכות אקולוגיות שלמות.

צמחים מקומיים הם מארחים חשובים עבור חרקים עשירים בחלבון כמו פרפרים וזחלים של עש, המהווים מרכיב מרכזי בהאכלת הגוזלים בקן. ציפורים מקומיים עיצבו את מעגל החיים שלהם סביב צמחים, הפירות שלהם והחרקים הנמשכים אליהם בעונות השונות.

קשרים אילו שזורים אחד בשני. שתילת מגוון צמחים יזמינו את הציפורים בהתאמה. שתילה של צמחייה מקומית המתאימה לאקלים בארץ זקוקה לפחות מי השקיה, פחות דשן ופחות אחזקה שוטפת כדי להראות במיטבה.

דררה מביטה מטה מבין ענפי העץ
דררה מביטה מטה מבין ענפי העץ

הגנה ומסתור מאויבים

רוב ציפורי השיר מבלות את רוב זמנן בתוך הסבך המגן עליהן טורפים. ככל שנדאג ליותר אזורים של מסתור יגיעו יותר ציפורים למצוא בה מחסה ולבנות את הקן.

גינה טבעית בה מגוון צמחייה ים תיכונית המתאימה באופייה לסביבה הטבעית היא גינה מזמינה ציפורים.

איך לתכנן את הצמחייה בגינה מזמינה?

את גינה מזמינה ציפורים יש לתכנן על פי עקרונות הגינון האנגלי של צמחייה מדורגת. ציפורים מסוגים שונים חיים בבתי גידול שונים. יש ציפורים המחפשים את מזונם על הקרקע, בעוד אחרים מוצאים את מזונם בצמחייה עשבונית נמוכה. יש ציפורים המקוננים בשיחים גבוהים בעוד אחרים מעדיפים עצים גבוהים. אפילו אותו ציפור ינוע לעיתים קרובות בגבהים שונים תוך שימוש בשכבות שונות לאכילה, קינון ומנוחה על ענפים.

לכל מין של ציפור טווח גובה בו הוא חי. על כן יש לשתול קבוצות צמחים מהנמוך לגבוה – צמחייה מדורגת. עצים מוקפים בשיחים גבוהים והשיחים מוקפים בשיחים נמוכים יותר ומסביבם צמחייה עשבונית וצמחיה נמוכה משתרעת. ערוגות צמחייה מדורגת יתנו לציפורים מקומות רבים יותר לבקר ולהקים בהן "בית" ויגדיל את מגוון הציפורים המבקרים בגינה..

ציפורים מסייעים בהגנת הצומח של הגינה

הציפורים מהווים נדבך מרכזי בהגנת הצומח של הגינה. ציפורים קטנות כמו הירגזי, הסבכי והפשוש אוכלים כנימות וחרקים. ציפורים גדולות יותר כמו הבולבול והשחרור ניזונות מחרקים, עכבישים, ערצבים ותולעים אותם הם מוצאים באדמה. בגינה בה מבקרים ציפורים לעיתים תכופות תצטמצם גם אוכלוסיית החרקים המזיקים לגינה ולא יהיה צורך בריסוסים הפוגעים בבריאותנו.

שלדג לבן-חזה
שלדג לבן-חזה

לא משנה העונה, גינה המזמינה ציפורים מושכת אותנו לבלות בגינה, אם בטיול, בשהייה או בהסתכלות דרך החלון. נוסף על החוויה של ציפורים בגינה הם חלק חשוב באיזון אקולוגי ובשמירה על הטבע של ארצנו.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותכם

גינה ארץ ישראלית ברעות

גינה טבעית

גינה טבעית נעשה שימוש בחומרים טבעיים תוך העדפה לאילו שבסביבה. ריצוף אזורי הישיבה והשבילים באבן טבעית, מסלעות וטראסות גם הן נבנה מאבן טבעית היוצרות חיבור לאדמה ולצמחייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה