גינות קטנות

עיצוב גינות קטנות הוא תהליך שבו דרישות ורצונות הלקוח מתועלים ליצירת מרחב עם מרכיבים טבעיים התואמת את הערכים, החלומות וסגנון החיים שלהם.

השטח סביב הבית לא משנה כמה גדול, צריך להיות במקום שרוצים לבלות בו, מקום שאליו שואפים ללכת בסוף יום עמוס. הגינה היא המשכו של הבית, גן עדן פרטי שבו אפשר להירגע וליהנות עם עצמך, להיות עם חברים ומשפחה.

עיצוב גינות קטנות מתבסס על אשליה; תכנון חלל קטן שנותן את ההרגשה שהגינה גדולה יותר.  יישום מספר עקרונות עיצוב מביאה לשינויי משמעותי בגינה קטנה. 

לא פחות חשוב היא ליצור פרטיות.  כל אחד רוצה מקום שאפשר לצאת אליו ולא לשמוע את הרעש מהכביש ומהשכנים מקום שאפשר לשבת לבד או עם משפחה וחברים ליהנות מבלוי שקט בחוץ.

רעיונות עיצוב גינה קטנה

עיצוב גינה קטנה הוא במידה רבה הוא עניין של מניפולציה.  אילוץ של שטח קטן מחייב יישום מספר עקרונות עיצוב המביאה לשינויי משמעותי בגינה קטנה:

  • גינה קטנה, דירת גן, בה רואים את כל הגינה במבט אחד.  זה אומר, שאת הגינה רואים כתמונה וכך צריך לתכנן אותה,
  • גינה גדולה במקצת המאפשר יצירת מספר אזורים בגודל ויחס נכון מגדיל את התפיסה של החלל,
  • יצירת אזורים נסתרים מן העין היוצרת אווירה של מסתורין ורצון לגלוי,
  • תכנון צמחייה אנכית יוצרת אשליה של מקום גדול יותר וגם מגדילה פרטיות מהשכנים,
  • יצירת תחושה של עומק על ידי גבהים משתנים אם מפלסים או צמחים בעלי גובה ומרקם שונה,
  • השגת אחדות על ידי חזרתיות של צבע, סוג צמחים או מרכיבים דוממים.

גינה קטנה בעיר

בעיר בה הבטון והאספלט שולטים גינה לא משנה מה גודלה מספקת יותר מכתם ירוק בעיניים.  היא באופן מילולי של המילה נווה מדבר בתוך הג'ונגל העירוני.

עקרון חשוב בתכנון גינה עירונית שכל סנטימטר חשוב ועל כן חשוב שימלא את תפקידו בצורה אופטימלית.  גינות אורבניות מרככים את הסביבה העירונית עם צמחייה עשירה, פריחה ועם אותם מאפיינים של גינות באזורים כפריים.

גינה קטנה בעיר

אלמנט מים היא תוספת משמעותית לגינה עירונית.  בריכת נוי טבעית עם נביאה או בריכה נוי מעוצבת עם מזרקה שקולות פכפוך המים מסייעים להפחית את הרעשים מבחוץ.

גינה עירונית קטנה

פתרונות נוספים לצמצום הרעש העירוני הן צמחייה צפופה מסביב לבית וקירות עם מטפסים נצמדים.

גינה אורבנית

נופים טבעיים מאופיינים על ידי צמחייה בגבהים משתנים מצמחייה משתרעת ועד נוף העצים גבוהים.  חיקוי תבנית זאת יעזרו ליצור אווירה טבעית גם בגינה עירונית.

גינה קטנה בשרון

גינה קטנה בשרון, על שטח של 36 מטר רבוע – את הגינה רואים במבט אחד.  ההתייחסות לגינה היא זהה לצייר המתייחס לתמונה.

גינה קטנה בשרון

תכנון גינה קטנה המתייחס לגינה כאזור אחד בלבד ולא מנסה לחלק אותה למספר אזורים תביא לגינה בעלת שפה עיצובית אחידה המזמינה להיכנס ולבלות בה.

גינה קטנה ייחודית בשרון

נקודת מיקוד היא עקרון המכוונת את המבט אליה – בריכת נוי עם מפל מאבני בזלת.  שתילת צמחי מים בבריכה ומסביב לה משרה תחושה של בריכות ומעיינות.

גינה קטנה בשרון בריכת נוי

כאשר המבט מגיע אל נקודת המיקוד הוא נח ומטמיע אותה לתוך ההכרה ומשם הוא ממשיך להכיר את שאר הגינה.

גינה קטנה במרכז – גינת צל

גינה קטנה מוצלת בה שולטת העלווה הירוקה יכולה להיות מזמינה כמו כל סגנון גינה אחרת אם לא יותר.  לעלווה תפקיד חשוב בגינה המספקת עניין בכול עונות השנה ומכניסה עומק חזותי הנותן אשליה שהגינה גדולה יותר.

עיצוב גינה קטנה

בתכנית הצמחייה של גינה קטנה, רצוי להשתמש במספר רב של עצים ושיחים קטנים מאשר במעט צמחים גדולים. מספר גדול של פריטים שאפשר לעצב אותם למקום גם הוא נותן אשליה של גינה גדולה יותר.

גינה קטנה מעוצבת – גינה דירת גן

האתגר המרכזי בגינה קטנה הוא שרואים את כולה במבט אחד.  הגינה קטנה מדי לחלוקה למספר אזורים ויש לתכנן אותה כחלל אחת.

את הגינה הקטנה שרואים במבט אחד מתוך הבית יש לתכנן כהמשך ישיר של הבית.  על כן, רצוי לקחת אלמנטים ואת סכימת הצבעים מתוך הבית אל הגינה.  כך ליצור גינה בעלת שפה עיצובית אחידה המזמינה להיכנס ולבלות בה.

גינה קטנה מעוצבת – גינה דירת גן

חשוב לצמצם בצבעים.  בגינה הקטנה רצוי לבחור מספר צבעים מצומצם בלבד וכך לאחד את כולה לישות אחת. פחות הוא יותר.

בגינה מספר נקודות מיקוד שמטרתן לכוון את המבט אליהן.  כאשר המבט מגיע אל נקודת המיקוד הוא נח ומטמיע אותה לתוך ההכרה ומשם ממשיך להכיר את שאר הגינה.

גינה קטנה בשרון – טרסות ומים

פיסול הקרקע ובניית מפלסים בעזרת טראסות יוצרת אשליה של גודל.  בחלקה התחתון פינת ישיבה עם בריכת נוי טבעית.  מעליה עוד שתי טראסות וגם בהן בריכות נוי קטנות.

גודל הטראסות יחד עם הצמחייה משתנה ומושכת את העין המטיילת מהמפלס התחתון לאורך הטראסות ועד לצמחייה הגבוהה בטראסה העליונה.  הגבהים המשתנים של הטראסות ושל הצמחייה יוצרים תחושה של עומק לגינה קטנה.

גינה קטנה בשרון - גינת בריכות נוי

בגינה שלוש בריכות נוי היוצרות שלוש נקודות מיקוד.  העין מטיילת לאורך הטראסה נפגשת עם הבריכה והמים הנשפכים לתוכה מהבריכה עליונה וממשיכה לטייל אורך הטראסה ועולה לטראסה מעליה היוצרת אשליה של גינה גדולה יותר – יש לעיניים לאן ומה לראות בגינה קטנה.

לצפייה בעוד תמונות של גינה קטנה בשרון עם טראסות ומים.

למרות הדעה הרווחת שאין צורך או אי אפשר לתכנן גינה קטנה בשל מגבלות הגודל, ההפך הוא הנכון.  עיצוב גינה קטנה, דרוש על מנת לנצל אותה על פי הצרכים שלנו.  הגינה היא ביטוי אישי המשקף את האופי ואת תחומי העניין שלנו ויכולה לחזק את הקווים האדריכליים של הבית, כדי לתת תחושה של הרמוניה בין פנים לחוץ.