העתקת עץ פרי

העתקת עצי פרי בוגרים

העתקת עצי פרי בוגרים משטח הגידול אל הגינה הביתית תופסת תנופה בשנים האחרונות. בעלי גינות אינם מסתפקים עוד בעצי פרי הגדלים במיכלי גידול של משתלה אלה מעוניינים בעצים בוגרים.  עצי פרי בוגרים שכיחים הם מנגו, ליצ'י, אבוקדו, זית, פגויאה והדרים.

עצי פרי מוצאים במשתלות במגוון גדלים.  עצים צעירים שהמוטו הוא לגדל ולגדול איתם, עצים במיכלים גדולים של חמישים ליטר ולחסרי הסבלנות עצי פרי בוגרים.

יתרונות העתקת עצי פרי בוגרים

העתקת עצי פרי בוגרים מספר יתרונות. ראשית, נקבל עץ בעל גזע ומערכת שורשים מפותחת המעניק לגינה הצעירה את המראה המבוקש מיד עם השתילה.

עצים בוגרים ממלאים את התפקיד שלהם יועדו בתכנון הגינה תוך זמן קצר.  אם בגדר החי כמיסוך והסתרה מהשכנים ומהרחוב ואם כעץ הצללה באזור הישיבה ואירוח ואם כעץ מניב בבוסתן.

יתרון נוסף שידוע לנו סוג וזן העץ, האם הוא נושא פרי, בעונה ניתן לראות את הפרי על העץ.

חסרונות העתקת עצי פרי בוגרים

החיסרון הגדול של העתקת עץ פרי בוגר הוא הטראומה ממנו סובל העץ ראשית מהוצאתו מהאדמה, שנית מהגיזום של הנוף ושל מערכת השורשים ושלישית ההעברה שלו לאזור אחר ממנו צמח וגדל.

תהליך העתקת עצי פרי בוגרים

העתקת עצים היא תהליך מורכב ורצוי שיעשה בידי אנשי מקצוע.  לצפייה סרטון העתקת עצי פרי בוגרים המתאר העתקת שלושה עצי הדר בוגרים ממשתלה ושתילתם בגינה פרטית בהרצליה.

בעת ההעתקה של עץ פרי בוגר מצמצמים את מערכת השורשים ונותר רק גוש קטן. מרבית שורשי היונקות נחתכו וכושר קליטת המים של העץ קטנה מאוד. על כן חשוב להקטין את נוף העץ על מנת לצמצם את איבוד המים ולאפשר לעץ להיקלט במקומו החדש.

כל פעולות השינוע וההעמסה צריכות להתבצע בעדינות מבלי לפרק את הגוש.  עוטפים את גוש השורשים בעת ההעברה ואת הגזעי מלבינים כדי למנוע כוויות מקרני השמש.  לאחר השתילה יש להקפיד על השקיה מאסיבית לתקופה של מספר שבועות עד לקליטת העץ.

שתילת עץ פרי בוגר מועתק

לפני שהעצים מגיעים חופרים את בורות השתילה. לחפור בור גדול מבית השורשים של העץ על מנת להקל על העמדת העץ וצימוח בית שורשים חדש. את המרווחים מסביב לבית השורשים מוסיפים אדמה מקומית מעורבבת עם קומפוסט ודשן לשחרור איטי.

רצוי לחפור גומה סביב העץ ולמלא אותה במים. חשוב שהאדמה תהיה לחה במשך חודשים עד לקליטת העץ. באדמות כבדות אסור שתיווצר ביצה בגומה הגורמת למחסור בחמצן ולרקבון השורשים.

בחירת עצים מעוצבים ובריאים הן אחד השלבים החשובים בתהליך של הקמת גינה. ככל שהעצים בוגרים גדלה החשיבות בבחירת עצים שעברו גיזום ועיצוב מקצועי.

יש מבחר גדול של עצי פרי בוגרים במשתלות. עצי פרי בוגרים ממלאים את הגינה במסה ירוקה שכה חסרה בגינה הצעירה. חשוב לבחור עצים בריאים ומעוצבים. את תהליך ההעתקה וההובלה יש לבצע בעזרת צוות מיומן ומה שנותר לעשות לאחר השתילה הוא לחכות ליבול הראשון.

עוד פוסטים שיכולים לעניין אותכם

הקמת גינה קטנה

הקמת גינה

פיקוח על הקמת הגינה מבטיחה התאמה לתכניות בשלבי בניית המרכיבים הקשיחים ושתילת הצמחייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה