בריכת נוי גינה קטנה
בריכות נוי
24 באוגוסט 2017
חצב מצוי בגינה
חצב מצוי – גינה ארץ ישראלית
3 באוקטובר 2017
Show all

תכנון תאורת גן

תכנון תאורת גן

תאורת גן

תאורת גן המאירה את הגינה בשעות החשכה, מאריכה את שעות הפעילות והבלוי בגינה.  תאורת גינה בשונה מאור השמש יוצרת אווירה ייחודית וקסומה.

תאורה לגינה מאפשרת שליטה על האור ועל הצל כלומר, בחירת האזורים והעצמים שאותם רוצים להאיר או להחשיך בהתאמה.

תכנון תאורת חוץ מתחיל בשימוש של הגינה בחשכה, אירוח דורש תאורה של השבילים ואזורי האירוח, בלוי אינטימי דורש תאורת אוירה רק באותו אזור ורצוי הכנסת הגינה לתוך הבית דרך החלונות יש לבחון מה מאירים ומה רצוי להסתיר.

תכנון תאורת גן

תכנון תאורת גן

תכנון תאורת גינה הוא לא פחות חשוב מהתכנון הפונקציונאלי. חשוב להתייחס היכן למקם תאורת סביבה והיכן תאורת הצפה (תאורה ממוקדת.)  תאורת סביבה המאירה בעדינות את האזור ויוצר אווירה קסומה לעומת תאורה ממוקדת המאירה מרכיב אחד בלבד.

בתאורת מיקוד יש לבחור מספר עצמים בעלי מופע מעניין לדוגמא, עץ בעל גזע מרשים, מפל של בריכת נוי, סלע או מיכל יפה.

רצוי להתייחס בתוכנית התאורה ליצירת תחושת עומק – תאורה של השבילים בגופים המאירים כלפי מטה, תאורה ממוקדת על הבית בגופים המאירים כלפי מעלה ותאורת סביבה בערוגות שיחד מספקת תחושה של גינה גדולה יותר.

תכנון תאורת חוץ

תאורת הצלבה שבה "שוטפים" באור את קירות הבית או את החומה ועל הרקע שלהם יופיעו צלליות הצמחייה ומתקבל אווירה מאוד דרמתית.

תאורה גן הופכת את הגינה למקום קסום בעל אווירה שונה ממה שמוכר באור יום. תאורת חוץ מדגישה את יופיים של עצמים שאותם רוצים להבליט או של עצמים שאינם בולטים בשעות היום. הצללה של האזור מסביב לעצם הבולט מאפשר להסתיר אזורים ועצמים שאינם מתאימים ל"פריים".

תכנון תאורת גן הוא שלב חשוב בתהליך תכנון הגינה ורצוי לסיים אותו בזמן ביצוע תכנית החשמל של הבית.  למפרט מלא של תכנון גינה.