אדריכל נוף

אדריכל נוף – עליו מוטלת המשימה של עיצוב נוף הגינה התואמת את החלומות, הערכים וסגנון החיים של בעלי הגינה.

גינות נועדו לאנשים – תכנון הגינה הוא תהליך בה מתקיים דו-שיח שבו דרישות, רצונות הלקוחות מתועלים להרחבת מרחב המחייה אל מחוץ לבית כך שהגינה היא חלק אינטגרלי של הבית.

אדריכל נוף

אדריכל נוף – מחלום לגן עדן פרטי

ישראל היא מקום בה לשמש קשר ישיר על השימוש שלנו בגינה.  רבים האנשים שהבינו כי השטח מחוץ לביתם יכול להיות מהנה ויפה לא פחות מהחלל הפנימי של הבית.

תארו לעצמכם לאכול בחוץ עם חברים ובני משפחה סביב מדורה בערב או לאכול ארוחת ערב בחוץ בפטיו,   ארוחת ערב שאתם הכנתם במטבח החיצוני שלכם.

פינת האוכל עטופה בצמחייה או יושבת ליד בריכת נוי המעוררת אווירה רומנטית; צליל פכפוך המים מבריכת נוי מלווה את השיחות אל תוך הלילה. החושך יורד ונדלקת מערכת תאורת לדים ידידותית לסביבה מאירה את העצים ואת הבית.

למחרת בבוקר אפשר לטייל בשבילי הגינה ולהתפעל מערוגות הצמחייה הים תיכונית השופעת פריחה וצבעי עלווה מגוונת הצובעים את הגינה, פרפרים ויונקי דבש מדלגים מפרח לפרח ונהנים מצוף הפרחים.  זה נשמע כמו חלום, אבל זו אינה חלום בלתי ניתנת להגשמה – זה תפקידו של אדריכל נוף.

סגנון הגינה

לכל אחד מאתנו סגנון אישי המאפיין אותו, המשפיע על איך אנחנו מציגים את עצמנו לעולם, על סגנון הלבוש שלנו, המכונית בה אנו נוהגים ואיך מעצבים את ביתנו. הבחירות שלנו אומרות משהו עלינו, מי אנחנו ולמה אנו שואפים.

סגנון הגינה משקף את מי אנחנו, מה האופי שלנו, איך אנחנו רוצים לבלות בחוץ ומה ההנאות שלנו בחיים.

סגנון גינה הוא לא רק אלמנטים קישוטים, הוא בעיקר עיצוב טוב המציג את ההעדפות שלנו באופן ברור.

סגנון הגינה בגדול מתחלק לשנים:

  • סגנון גינה מעוצב המאופיין על ידי קווים ישרים ומערכות יחסים של 90 מעלות בין הקווים לקבלת צורות הריבוע והמלבן. צורות אילו קובעות את היחסים בין האזורים בגינה ואת התנועה ביניהם
  • סגנון גינה טבעית בעלת קווים מעוקלים היוצרים צורות מעוגלות. סגנון טבעי היוצר איזון בין הצורות המעוגלות כדי לקבל גינה הרמונית הזורמת מאזור אחד לאזור השני.

אדריכל נוף מבט

התמונה הגדולה

לכל גינה רעיון מרכזי המאחד את כל האזורים והאלמנטים לשלם.

על אדריכל נוף ליצור חדרים מזמינים עם אווירה ייחודית ולחבר בין החדרים החיצוניים לבין חדרי הבית המזמינה זרימה חופשית בין הפנים לחוץ.

את החדרים החיצוניים יוצרים בעזרת ריצוף חוץ, שנויים טופוגרפיים – מסלעות וטראסות, פרגולות, גזיבו וערוגות צמחייה.

את החדרים מעצבים בבריכות נוי, פינות קומזיץ ופויקה, מטבחים חיצוניים, אדניות עץ ועציצי חרס, ערסלים וריהוט גן.

התייחסות סביבתית

הגינה הביתית חשופה לשנויים במזג אוויר. תופעות אלו מחזוריות הניתנות לחיזוי ועליהן אדריכל נוף להתייחס בתכנון הגינה.

בישראל, בה השמש קובעת את הפעילות בחוץ רצוי להתייחס לתנועת השמש במהלך היום ובהתאם לעונות השנה.  הבנה של תנועת השמש מציעה שתי פתרונות:

  1. הגנה מפני קרינת השמש מחודשי הקיץ,
  2. חשיפה לשמש מהסתיו ועד לאביב.

מטרות אילו נכונות לגבי חללים חיצוניים ולבית עצמו.

אדריכל נוף בצפון

קו וצורה

גינה המתוכננת לפי כללי ארכיטקטורה אשר עוצבו במהלך מאות שנים מבוססת על קווים חזקים וצורות ברורות. שילוב הצורות והקווים בגינה למבנה אחיד והרמוני תוך חזרתיות על הצורות היא שמקנה לגינה מוצלחת את הקו האדריכלי שלה.

הקו מכניס סדר במראה הכללי של הגינה כשהצורות והנפחים ממלאים את החלל ביניהם.

אדם הנכנס לגינה בעלת יחסים נכונים מרגיש בה בנוח אפילו אם זו לא הסגנון שלו – קווים מובילים אותו דרך החלל וצורות המקנות תחושה שהכל קשור לישות הרמונית אחת.

בחירת חומרים

סגנון הגינה קובע לעיתים את סוג החומרים בהם נשתמש.  בגינה מעוצבת נבחר אריחים לשטחים המרוצפים היוצרים קווים ישרים.  מאידך, בגינה הטבעית נעדיף אבני מדרך לשטחים המרוצפים ואת ערוגות הצמחייה נעצב בצורה מעוגלת וחופשית.

לגינה הטבעית נבחר סלעים מהאזור היוצר חיבור לנוף הטבעי ולגינה המעוצבת נבחר חומרים המאפשרים לחבר לחומרים ולצבעים של הבית.

המים בגינה

מים משרה תחושה של קרירות ושלווה בימי הקיץ החמים. אלמנט מים מופיע בצורות שונות: בריכת נוי טבעית המחקה נביאה בטבע, ובגינה מעוצבת נבחר בריכה בעלת קווים ישרים המשקפת את הגיאומטריה הנקייה ומסוגננת.

בריכת נוי היא נקודת מיקוד בגינה בהיותה אלמנט פיסולי שנצפה ממקומות שונים בגינה ובבית. בריכת נוי יכולה להימצא בכניסה של הבית שם תקבל את פני האורחים, במרכז הגינה יראו אותה בעת בלוי משותף או להתגלות רק בעת טיול בין שבילי הגן.

עיצוב הגינה בלילה

לתאורת גן תפקיד חשוב בעיצוב הגינה ובמובנים רבים אף מגדירה את העיצוב מחדש לשעות החשכה.

תאורה גן הופכת את הגינה למקום קסום המדגישה את יופיים של עצמים שאותם רוצים להבליט ומסתירה אחרים שרוצים להצניע.

את הגינה בלילה ניתן לעצב בעזרת מספר אפקטים שאדריכל הנוף השאיל מהתיאטרון:

  • תאורה פונקציונלית המאירה את השבילים, החדרים החיצוניים,
  • תאורת ספוטים המאירים סלעים וצמחים מלמטה לכיוון מעלה
  • תאורת הצללה המאירה אוביקט על קיר כדי להדגיש צורה ייחודית,
  • תאורת הצפה המאיר אזור שלם.

תכנון עם צמחייה

הצמחייה הוא המרכיב המרכזי המבדיל בין מרחב המחיה הבנוי למרחב המחיה החיצוני.  השהייה סמוך לצמחייה מעורר בנו משהו פנימי, תחושה של נפלאות הטבע.  חיבור זה הוא שמניע אותנו לתכנן את הגינה ולפאר את המרכיבים הירוקים הצומחים בה.

תכנון הצמחייה הוא אולי התפקיד המורכב ביותר של אדריכל נוף. הצמחייה מקבלת תשומת לב מיוחדת הקובעת את אופי הגינה ואת החיבור שלנו לטבע.

כשם שהמרכיבים הקשיחים קובעים את שלד הגינה ואת תפקודו, האלמנטים האורגניים מייסדים את המהות של תכנון הגינה.  שהצמחייה יהווה ביטוי ייחודי של הטעם האישי שלנו ויחזק את הקווים של הגינה.

תכנון גינה

תכנון גינה הוא תהליך הלוקח את רעיונות ודרישות הלקוח ומיישמת אותi בגינה – חלוקת הגינה לאזורים של בלוי משפחתי, אירוח, משחק ומפלט מחיי היום יום. לצפייה בפירוט השלבים בדף תכנון גינה.

בסופו של תהליך מתקבלת גינה המותאמת לסגנון החיים שלנו ומקום להירגע מהעולם שבחוץ.

אפשר לסכם שתפקידו העיקרי של אדריכל נוף הוא לשפר את איכות החיים של בעלי הגינה.