תכנון גינה טבעית

גינות הן חלק חשוב בנוף העירוני ותוספת נהדרת לכל בית פרטי. אם אתם רוצים לתכנן גינה, אחת האפשרויות המעניינות מבחינת עיצוב, היא לבחור ב"עיצוב טבעי". מה זה אומר?.

אזוב מצוי פורח במשך תקופה ארוכה באביב ובקיץ.  הפרחים שופעים צוף ומושכים פרפרים ודבורים.  הזעתר מחליף צורה עם העונות.  בקיץ נושרים העלים של החורף, עלים מעוגלים דמויי ביצה רחבים וצמריים וצומחים במקומם עלים קטנים ושעירים המתאימים לאקלים החם ויבש. מגע בעלים גורם לקרע בשערות בלוטיות, המשחרר ריח בולט ואופייני של שמן אתרי.

סגנון גינה טבעית

גינה ב"סגנון טבעי", תנסה לחקות את הטבע. מעשית, הדבר מתבטא בכמה אופנים. גינה כזו תכלול אלמנטים מסוגים רבים יחסית – אבנים, אדמה, פרחים, עץ או שניים וכן הלאה. כל אחד מסוגי האלמנטים, עשוי להגיע במגוון ואריאציות, באותו מקום. למשל, אזור שבו גדלים כמה סוגי פרחים במקביל. נקודה נוספת, חשובה מאוד, היא אופן חלוקת האזורים השונים בגינה, כדי שזה יראה טבעי, החלוקה לא תהיה קשיחה ובקווים ישרים, אלא יותר מעוגלת ושוברת מסגרות. השבילים גם הם יתוכננו בהתאם, כך שהתחושה של ביקור בגינה, תהיה דומה יותר להליכה בטבע. מי שמחפש רעיונות והשראה להקמת גינה בסגנון כזה, ימצא אותם בשפע בטבע הארץ ישראלי. עוד מקור לרעיונות, מספקים מקומות מפגש של חובבים בתחום זה, בקבוצות פייסבוק ועוד.

חומרים טבעיים

גינה בעיצוב טבעי, כשמה כן היא, נעדיף להשתמש בחומרים טבעיים. לכל הפחות, בחומרים עם מראה טבעי. דשא למשל, מגיע כיום גם בסוגים סינטטיים שנראים ריאליסטיים למדי, אפשר לנצל זאת, אך אם הולכים "עד הסוף" עם המראה הטבעי, נעדיף כמובן את אפשרות הדשא הטבעי. החומרים הנפוצים, הם מכמה סוגים שנפוצים בגינות: סלעים, אדמה, עצי נוי ופרי, פרחים, צמחי תבלין, צמחי מאכל, צמחים מטפסים, קקטוסים, סוקולנטים ודשא. כרגיל, יש בגינות אלמנטים נוספים, שלרוב אינם בהכרח "טבעיים". למשל כיסאות או פרגולות. אלמנטים כאלה יכולים להיות גם מחומר טבעי דוגמת עץ. עניין מיוחד הן הגדרות שמסביב לגינה או גדרות שמוקדמות לתיחום חלקים בתוך גינה גדולה. גדר כזו ניתן להקים בעזרת צמחיה ("גדר חיה") או לכל הפחות מעץ, לשם שמירת המראה הטבעי. בנושא הפתרונות לחיפוי הקרקע, יש אפשרויות טבעיות רבות. למשל חצץ, שבבי עץ, חלוקי נחל, טוף או חרס. שבילים ומשטחים אחרים לשימוש שוטף של אנשים, יכולים להיות גם הם מחומרים טבעיים. למשל דק מעץ או ריצוף מאבן טבעית. כך גם לגבי קישוטים שונים לגינה, דוגמת כדי חרס.

תאורת הגן היא נקודה חשובה מאוד ב תכנון גינה. יש לה תפקידים שימושיים כהארת שבילים ואזורי ישיבה וגם תפקידים אסתטיים, כהארת אזורים שרוצים להדגיש בגינה. מצד שני, תאורה מלאכותית היא לא דבר טבעי, במיוחד אם האור צבעוני. בגינה בעיצוב טבעי, ניתן לבחור בתאורה עם אור טבעי ככל האפשר. כמו כן, יש דרכים להצנעת גופי התאורה ולפיזור האור באופן יותר רחב (ולכן "טבעי") ופחות נקודתי.

ערוגות הצמחייה בצורות חופשיות וצמחייה ים תיכונית

סידור ערוגות צמחייה, הוא דבר שעושים באופן שגרתי בהקמת ותחזוקת גינות. בגינה "טבעית" לעומת זאת, ייתכן שנרצה להתערב פחות ולהניח לשיחים לגדול דווקא בצורה יותר חופשית. מצד שני, גם "טבעי" יכול להיות מתוכנן ומתוחזק היטב. "גני זן" למשל, ידועים במראה שמנסה לחקות את הטבע, אך הם למעשה מתוכננים ומתוחזקים במקור בקפדנות יתרה. כך שיש כאן איזון, בין לתת לצמחיה לגדול באופן חופשי לגמרי, לבין לגזום, לסדר וכדומה. שימוש בצמחים ים תיכוניים ובמיוחד מקומיים, ייקח את המראה של הגינה שלב נוסף קדימה, לעבר חיקוי הטבע הישראלי.

אם כבר מדברים על עיצוב "טבעי", כדאי להזכיר גם עיצוב בריכות נוי , שעשוי להשלים זאת היטב. אם תחשבו על המראה הקלאסי עבור בריכת נוי, תבינו עד כמה היא תורמת למראה הטבעי של כל גינה: סלעים, מים שנשפכים לבריכה דרך צינור במבוק או דרך מפל קטן, דגים ששוחים ב"אגם" ושושנות מים שצפות על פניו. כמובן, גם צליל המים של בריכות אלה מוסיף המון לחוויה, מכל נקודה שבה תהיו בגינה. שירת ציפורים זה נחמד, אבל אתם לא שולטים בשירתן או בנוכחותן בגינה. פעמוני רוח תורמים גם כן, אבל.. בריכת נוי היא משהו מיוחד. בריכות נוי דורשות ידע וציוד מיוחדים בפני עצמם ותהליכי טיפול מיוחדים. מדובר למשל על משאבות מים ועל תאורה עמידה במים (אם היא לא תהיה חיצונית). נכנסים כאן עוד שיקולים מיוחדים, דוגמת הקמה רחוק משורשי עצים וסיכון אפשרי לילדים קטנים, בהתאם לעומק המים. בשורה התחתונה, בריכת נוי תוסיף המון, לעיצוב טבעי של כל גינה.

אחזקה נמוכה

צמחיה שמוגדרת כבעלת "אחזקה נמוכה", היא צמחיה שדורשת כמה שפחות טיפול. זו צמחייה אשר מסתדרת היטב עם מזג האוויר במקום שבו היא נמצאת ומחזיקה בו מעמד למשך זמן רב. צמחיה שהיא גם חסכונית במים (ובישראל אין גשמים רבים), מצמצמת את הצורך להשקות. קקטוסים הם אולי הפתרון הראשון שעולה בדעתנו מהיבט זה. עם זאת, ניתן להשיג בארץ באופן טבעי, מבחר רחב מאוד של צמחים שמסתדרים היטב עם אקלים ים תיכוני, דל בגשמים. עוד דרך לצמצם עיסוק בהשקיה, היא לצמצם את איבוד המים בגינה. דרך אחת פשוטה וחשובה לעשות זאת, היא שימוש בחיפוי לקרקע. אחזקה נמוכה מתבטאת גם בכמה שפחות צורך לגזום את הצמחייה או לנקות סביבה. גיזום הוא נושא רחב בפני עצמו, מבחינת היבטים כמו מטרת הגיזום, עיתוי מתאים לגיזום של כל צמח ואופן בגיזום עצמו. גיזום שגוי, עשוי לפגוע בצמח. איך שלא יהיה, אם המטרה היא אחזקה נמוכה, נעדיף צמחים שדורשים כמה שפחות גיזום.

באדיבות אתר טוב תודה.

עוד פוסטים שיכולים לעניין אותכם

גינה כפרית

ייחודה של גינה כפרית הן ערוגות צמחייה רחבות העוטפות את הבית בסגנון חופשי המשרות תחושה של כפר גם בסביבה עירונית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

גלילה למעלה